Teatr to wyjątkowe miejsce, w którym można poczuć sztukę wszystkimi zmysłami. Można ją zobaczyć bez zbędnej bariery szklanego ekranu. Można ją usłyszeć bez zniekształceń dźwięku przez głośniki. Można poczuć dreszcz emocji wraz z innymi widzami. Warto zaszczepić w dziecku zainteresowanie teatrem, bo żadne medium nie zastąpi mu bezpośredniego kontaktu z sztuka wyższą.

DSC_0619

Pierwszy kontakt z „teatrem”

Pierworodny po raz pierwszy został małym widzem teatru w żłobku. Nasza placówka, co bardzo sobie cenię,  bardzo przykłada się do rozwijania w swoich podopiecznych zamiłowania do przedstawień. Zazwyczaj teatrzyki są organizowane przez „ciocie”, ale co jakiś czas do żłobka zapraszani są profesjonalni aktorzy z zaprzyjaźnionego teatru że swoim repertuarem.

Pierworodny nie jest typem wylewnego dziecka, więc nigdy nie dowiedziałam się od niego bezpośrednio czy przedstawienie mu się podobało czy nie. Patrząc jednak na zdjęcia udostępniane przez panią dyrektor nie trudno zauważyć, że dzieci za każdym razem są wpatrzone w scenę jak zahipnotyzowane. Dlatego też postanowiliśmy pójść za ciosem i osobiście zabrać Pierworodnego na przedstawienie, by po pierwsze sprawić mu przyjemność, a po drugie na własne oczy zobaczyć jego reakcję.

Teatr „Truskawkowych Rodziców” ze Skierniewic

Przedstawienie, na które mieliśmy przyjemność się wybrać, zostało zrealizowane przez Teatr „Truskawkowych Rodziców” ze Skierniewic. Jest to grupa amatorska składająca się z dzieci i rodziców związanych z jednym z tamtejszych przedszkoli. Co więcej, Truskawkowi Rodzice, poza tym że tworzą darmowe spektakle dla dzieci, to podczas swoich przedstawień zbierają datki na pomoc dla mieszkańców swojego miasta. Nie pozostaje nic innego jak pozazdrościć i naśladować takie inicjatywy!

„Lampa Alladyna”

Chyba każdy z nas zna historie Alladyna. Cudowna historia o spełniających się marzeniach. Do tego znakomita gra aktorska, kolorowe stroje, zabawna i skoczna muzyka (nie tylko inspirowana bajką Disneya) pozwoliły nam spędzić miło czas i wzbogacić się duchowo podczas kolejnego spotkania z teatrem. Gdy tylko będzie taka możliwość ma pewno udamy się na kolejne przedstawienia Truskawkowych Rodziców.

Moje rodzicielskie obserwacje

Pierworodny to bardzo dobry widz. Skupiony i spokojny, ale… Przez pierwsze 30 minut. Później zaczęło się wiercenie tyłka i ciche lamenty: „Mamo, jestem zmęczony”, „Mamo, boję się”, „Mamo, chodźmy już”, oraz kierowane w stronę sceny „Kończcie już, bo mi się nudzi!”. Mam nadzieję, że tego ostatniego aktorzy nie słyszeli, bo wykonali kawał dobrej roboty. Odnoszę jednak wrażenie, że gdyby przed przedstawieniem nie było tzw. „słowa wstępu i podziękowań” to Pierworodny wysiedziałby całe przedstawienie bez kwęknięcia.

Nie mniej jednak coś czuję, że pierwszą wizytę w kinie powinniśmy jeszcze odsunąć w czasie. Szkoda nerwów. I pieniędzy.

A Wy byliście już ze swoimi dziećmi na jakimś przedstawieniu?

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
Makieta City Stadion Narodowy Warszawa
Czy warto obejrzeć
gry planszowe dla całej rodziny
Prezent na Dzień Dz
EXHIITION
TOP 5 filmów animow
lotd_-_web2
Zatańcz z Lord of t
nicholas-571259_1280
Mikołajkowy hardcor
DSC_0363
DIY – Smok. Ek
woda
5 zasad udanego wypo
DSC_0766
Podróż w czasie &#
tata_blizej_dziecka
Tato Polski –
Tata bliżej dziecka, Warszawa
Tato Polski –
  • W przedszkolu do którego chodziła Tola przyjeżdżali aktorzy z przedstawieniami ok 3 w roku, raz w roku rodzice przedstawiają dzieciom jakąś bajkę, ale też bardzo często dzieciaki miały okazję wyjść do naszej biblioteki na różne przedstawienia i teatrzyki.
    Nie miałam jednak okazji by ją osobiście wziąć na takie przedstawienie,a wielka szkoda. Natomiast do kina co jakiś czas chodziłyśmy przed narodzinami Cypka. Teraz to ciężko, bo On za mały, a nie bardzo chce go zostawiać u mamy. Ciągle mam wrażenie, że dla kogoś jest to problem,ze zostawię dziecko i idę „się bawić, relaksować” itd 🙁

  • Nie byliśmy, poczekam jeszcze trochę z pierwszym przedstawieniem.

  • Byliśmy, byliśmy i udało nam się tam dotknąć prawdziwej magii! http://tosimama.blogspot.com/2015/06/pierwsze-wyjscie-do-teatru.html