Tydzień temu pisałam Wam o prowadzonej przez Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania akcji Tato Polski. Jest to akcja mająca na celu promowanie korzyści płynących z aktywnego ojcostwa, a także zachęcanie mężczyzn do brania urlopów ojcowskich i rodzicielskich oraz aktywnego spędzania czasu z dziećmi i rodziną. Warto zatem wiedzieć, że polscy prawodawcy (nie mylić z pracodawcami!) dają ojcom-pracownikom coraz większe możliwości korzystania z urlopów na opiekę nad dzieckiem.

tata_blizej_dziecka

Od 17 czerwca 2013 roku polskie rodziny mają możliwość korzystania z rocznego płatnego urlopu z tytułu urodzenia się dziecka.

Na ten urlop składają się (w przypadku urodzenia się jednego dziecka):

 1. urlop macierzyński (20 tygodni)
 2. dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni)
 3. urlop rodzicielski (26 tygodni)

Ile z tego okresu może wykorzystać ojciec dziecka? (dotyczy sytuacji urodzenia się jednego dziecka)

 • 6 z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego – warunkiem skorzystania z tego urlopu jest pobyt matki na tym urlopie przez pierwsze 14 tygodni.
 • 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego – o ile matka dziecka z niego nie korzysta.
 • 26 tygodni urlopu rodzicielskiego – o ile matka z niego nie korzysta.
 • dodatkowo 2 tygodnie urlopu ojcowskiego – urlop przysługuje tylko ojcu i niewykorzystany przez niego w ciągu pierwszego roku życia dziecka przepada. Urlop ten jest niezależny od urlopów przynależnych matce, czyli może być wykorzystany w dowolnym momencie (najczęściej tuż po porodzie).

Gdyby zsumować wszystkie przysługujące ojcom prawa nagle okazuje się, że w Polsce ojciec dziecka ma prawo samodzielnie spędzić ze swoim synem/córką aż 38 tygodni + 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w ciągu pierwszego roku życia dziecka!

Nie od dziś jednak wiadomo, że prawa prawami, a życie życiem. Nie spotkałam się jeszcze z ojcem, który zdecydowałby się na wykorzystanie większej ilości urlopu na opiekę niż przysługujący mu dwutygodniowy urlop ojcowski. Moim zdaniem wpływa na to kilka czynników:

 • biologia – nie ma co się oszukiwać: to kobiety rodzą dzieci, to kobiety są z maluszkami bardziej związane (chociażby z powodu karmienia piersią) i nie zawsze chcą „porzucić” dziecko na rzecz pracy. Co może w takiej sytuacji zrobić ojciec? Wrócić do pracy.
 • ekonomia – mężczyźni ciągle zarabiają więcej od kobiet, więc nie trudno podjąć decyzję kto zostanie z dzieckiem, a kto wróci do pracy,
 • uwarunkowania kulturowe – role społeczne są nam przypisywane od maleńkości – kobieta siedzi z dziećmi w domu, a mężczyzna dba o przynoszenie pieniędzy. Na szczęście ten trend się zmienia, jednak do zrozumienia w tym aspekcie jeszcze nam daleko. Wyobraźcie sobie jaką minę miałby pracodawca starej daty, gdyby rosły facet zjawił się u niego z wnioskiem o urlop rodzicielski (przypominam, że jest płatny)?
 • oczekiwana społeczne – o ile ojciec bawiący się z dziećmi w parku jest postrzegany przez społeczeństwo jako wzór do naśladowania, tak facet siedzący w domu i opiekujący się dziećmi jest uważany za niemotę i darmozjada. Kto mi powie, że jest inaczej?

Jak Wy zapatrujecie się na Ojca Polaka?

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
jakie mleko dla noworodka
Gratulacje! Jesteśc
Makieta City Stadion Narodowy Warszawa
Czy warto obejrzeć
gry planszowe dla całej rodziny
Prezent na Dzień Dz
kurwa na podwórku
Antykultura podwórk
pieniądze to nie wszystko, dzieci t najcenniejszy skarb
Pieniądze to nie ws
JAK ROZMAWIAC
Jak rozmawiać z dzi
Mój Ty...(1)
Mój Ty… pącz
ŚWIĘTY
Poślubiłam święt
Równowaga
Przekroczyć Rubikon
ZOSTAW MNIE!
Mamusia teraz pójdz
DO PIERDLA Z TYM OWSIAKIEM!
Do pierdla z tym Ows
mamatatatablet
Wychowujesz jeszcze
EXHIITION
TOP 5 filmów animow
sasiad
Odpoczywam, bo bliź
cactus-194404_1280
Syndrom Matki Idealn
nicholas-571259_1280
Mikołajkowy hardcor
DSC_0665
Dzień z życia rodz
www.pixabay.com
Razem czy osobno 
DSC_0363
DIY – Smok. Ek
DSC_0410
Rozstanie z dzieckie
DSC_0379
Zła tajemnica
DSC_0183
Żywa tęsknota
plakatakcji
Paląc w ciąży zab
woda
5 zasad udanego wypo
DSC_0766
Podróż w czasie &#
Tata bliżej dziecka, Warszawa
Tato Polski –
DSC_0619
Dziecięce spotkanie
DSC_0513
Rodzice, gdzie jeste
holiday_20-15
Misja specjalna R
DSC_0155
„Nie odkładaj
 • A ja spotkałam ojca, który był z dzieckiem na urlopie rodzicielskim 😉 mama musiała wrócić do pracy, a on został z córeczką.

  • I jak na niego zapatrywało się najbliższe otoczenie i pracodawca? Domyślam się, że nie stereotypowo 🙂

 • U nas było 2 tygodnie zaraz po porodzie:) Były one bardzo potrzebne. Też nie znam taty, który wziąłby więcej dni.

 • fajnie by było gdyby i tatusiowie mogli więcej korzystać z tych urlopów. Ale jak sama napisałaś pewnie taki tata byłby źle odbierany przez społeczeństwo i m.in. Pewnie dlatego nie robią tego zbyt chętnie. Bo pewnie pojawiły by się komentarze, że nie jest prawdziwym facetem bo żona na niego pracuje a on w domu zupki gotuje i pieluchy zmienia. Smutne to, ale niestety prawdziwe, takie zaściankowe myślenie. Więc nawet jakby taki tata chciał, to pod wpływem presji rezygnuje z tej szansy

 • Oboje z inkowym tata jestesmy za!!! Chiciaz rzeczywiscie pracodawca moze byc twardym orzechem do zgryzienia.

 • Wszystko fajnie…ale znając życie będzie problem z tatusiami. Słyszałam wiele historii gdzie ojcowie swój urlop tacierzyński wykorzystywali przed samym końcem- pracodawca nie wyrażał zgody na wcześniejszy termin i tyle. Okropne to jest ale prawdziwe….