Gdy chodziłam do szkoły, zapewne jak każdy z nas, spotkałam się na lekcji historii ze stwierdzeniem, że człowiek rodzi się jako „tabula rasa”. Czysta tablica. Nowo narodzona istota jest białą kartką, którą możemy zapisać w dowolny sposób. Obserwując swoje dzieci muszę z przykrością stwierdzić, że nie do końca to tak wygląda. Bo o ile niemowlak rodzi się z „czystą kartą swojej historii”, to jednak w swojej głowie ma już coś zapisane. O co mi chodzi?

O charakter! Nie jestem psychologiem rozwojowym, ale w taki właśnie sposób odbieram temperament moich dzieci. Jako charakter. Każdy z nich, chociaż wychowywani jednakowo, różnią się swoim podejściem do życia, działają na nich inne argumenty i mają różne potrzeby. Moje przypuszczenia zostały nawet doskonale ujęte w jednym z poradników wychowawczych! Dlatego chętnie podzielę się z Wami tą wiedzą 🙂

Charaktery moich dzieci według Tracy Hogg

W świetnej książce Tracy Hogg „Język dwulatka” znajduję się test na określenie charakteru naszego dziecka. Składa się on z 20 pytań. Na każde pytanie można wybrać jedną z pięciu odpowiedzi określających zachowanie dziecka w danej sytuacji. Po wykonaniu testu zalicza się liczbę udzielonych odpowiedzi każdego typu i w taki sposób nasze dziecko zostaje przypisane do jednej z pięciu grup osobowości, które wyróżniła autorka. Według jej spostrzeżeń rodzice mogą mieć do czynienia z: Aniołkiem, Dzieckiem Wrażliwym, Dzieckiem Podręcznikowym, Dzieckiem Ruchliwym i Małym Buntownikiem.

Jak to wygląda u nas? Oczywiście mieszanka wybuchowa!

pier_oko

Pierworodny – Dziecko Podręcznikowe

„Dziecko Podręcznikowe doświadcza kolejnych faz rozwoju we właściwym czasie. W relacjach z rówieśnikami zachowuje się na ogół sympatycznie, może być jednak trochę onieśmielone przy pierwszych kontaktach z obcymi. Najlepiej czuje się we własnym środowisku, jeżeli jednak wyjścia są dobrze zaplanowane i poświęcimy dość czasu przygotowaniom, to nie będzie miało szczególnych kłopotów z przystosowaniem się do nowego otoczenia. Dzieci Podręcznikowe kochają regularność i lubią wiedzieć, co będzie dalej.”

Zwłaszcza ostatnie dwa zdania w pełni odzwierciedlają charakter Pierworodnego. W momencie, gdy coś nam wyskoczy i nie działamy według schematu mamy w domu armageddon…

Niebieskooki - Dziecko Ruchliwe

Niebieskooki – Dziecko Ruchliwe

„Jest istotą na wskroś fizyczną, zwróconą na zewnątrz, często dość upartą i skłonną do brewerii. Są to dzieci bardzo towarzyskie i ciekawe świata. Wcześnie zaczynają wskazywać rzeczy i sięgać po nie. Podobne zainteresowanie przejawiają w stosunku do innych dzieci (fakt, Niebieskooki jest tym tzw. aktywnym bliźniakiem). Są żądne wrażeń i przygód; chcą wszystkiego spróbować i mają ku temu silną determinację. Intensywnie przeżywają sukces, gdy uda im się coś osiągnąć. Potrzebują jednak wyraźnie określonych granic, ponieważ bez ich ustanowienia działają jak walec drogowy miażdżący i roztrącający wszystko na swojej drodze. Kiedy zaczynają płakać, długo nie mogą się uspokoić (fakt), trzeba więc zawczasu wdrażać je do ścisłego harmonogramu, ze szczególnym uwzględnieniem snu nocnego (fakt, synchronizacja od urodzenia uratowała nam życie!). Są to dzieci odznaczające się i niespożytą kondycją, i siłą.”

Nic dodać, nic ująć… Gdy oddajemy się zabawom z Niebieskookim, to po krótkiej chwili pot nam cieknie po d**ie, a on dopiero zaczyna zabawę! Ręce przy nim opadają – dosłownie. Zaczął stawać przy meblach gdy ledwo zaczął 6. miesiąc życia, więc od zawsze mamy oczy dookoła głowy.

Brązowooki - Mały Buntownik

Brązowooki – Mały Buntownik

„Dziecko o takim usposobieniu jest uparte i chce, by wszystko działo się zgodnie z jego wolą. Jeżeli weźmiemy je na ręce, gdy nie jest do tego przygotowane, możemy spodziewać się wrzasków i protestów. Gdy matka pokazuje mu i objaśnia różne czynności, Mały Buntownik zwykle odpycha jej dłoń i działa po swojemu. Jego zaletą jest zdolność do samodzielnej zabawy wynikająca z faktu, iż sam jest dla siebie  najlepszym towarzystwem. Brakuje mu jednak wytrwałości potrzebnej do uczenia się i doprowadzania do końca podejmowanych zadań (tu akurat Brązowooki odbiega od reguły, bo jest wręcz fanatycznie nastawiony do realizacji swojego pomysłu, jednak gdy mu nie wychodzi często poddaje się frustracji). Niezadowolenia takiego dziecka objawia się płaczem i krzykiem tak intensywnym, jak gdyby za chwilę miał być koniec świata. Dziecko tego typu ma bardzo duże trudności z wyrażaniem siebie, zdarza się więc, że gryzie, popycha i bije.”

Poza jednym zaznaczonym wyjątkiem, pani Tracy Hogg wypisz wymaluj opisała mi Brązowookiego.

I weź tu się rodzicu dostosuj… Może powinnam dostać roztrojenia jaźni?
A jakie są Wasze dzieciaki? 🙂

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
przesilenie wiosenne
Przesilenie wiosenne
pieniądze, program rodzina 500+
Na co wydamy pienią
wielkanoc, o wyższości wielkanocy
O wyższości Wielka
pieniądze to nie wszystko, dzieci t najcenniejszy skarb
Pieniądze to nie ws
DO KOLEJKI!
Kolejka na poczcie
zaszczep się wiedzą, szczepionki, kalendarz szczepień
Kalendarz szczepień
5 powodów
5 powodów, dla któ
ŚWIĘTY
Poślubiłam święt
ZOSTAW MNIE!
Mamusia teraz pójdz
LAST MINUTE!
Zazdroszczę Wam pod
https://dwgkfo5b3odmw.cloudfront.net/img/promo_image/2930-1600x600_sailormoon.jpg
Pokolenie Czarodziej
fireworks-978887_1280
1 stycznia – D
rose-490947_1280
Czy wiesz, co to jes
girl-677576_1280
Blondynka jest naga!
santa-claus-223446_1280
Panie M. zrób mi w
rodzicielstwo
Mieszanka dumy i wst
Jestem Wyjątkowa!
Każdy bloger to wyj
20151111_165237
Opuszczamy dzidziusi
DSC_0647
5 rzeczy, których n
haloween
Halloween, idź do d
20151028_114524
Wyobrażam sobie ży
WM
Wyrodna matka? Dzwon
spacer z bliżniakami
5 powodów, dla któ
DSC_0534
Pogoda życia
DSC_0389
KDR – Krajowa
20150916_135553
Synu, zapalisz?
DSC_0825
Dzieci z (nie)urodze
DSC_0010
Drzewo mojego dzieci
pampersy
„Dziwi mnie
tylkojeden
Gdyby był tylko jed
DSC_0513
Rodzice, gdzie jeste
10830563_367215503439908_5821533669551474063_o
Dzieci nad morzem
holiday_20-15
Misja specjalna R
DSC_0155
„Nie odkładaj
 • Moje dziewczę……burza emocji, ciało pełne energii – niewyczerpalnej!! Jak cos idzie niezgodnie z planem – szał! wszystko musi miec wczesniej powiedziane bo inaczej jest bunt!

 • No i wyobraź sobie że ja mam 4 takich w domu brązowookich :-p

  Pozdrawiam
  swiatwedlugmoichdzieci.blogspot.com

 • Opis Młodego pasuje mi pod Twojego Brązowookiego. Z tym, że nie gryzie, nie kopie itp. No i mam nadludzką zdolność do przyswajania nowych rzeczy, uczy się w ekspresem, trudno go oderwać od realizowanego planu. Poza tym, wszystko się zgada.

  • To Brązowooki mi się wydaje najbardziej inteligentny z całej ferajny.

 • Moja córeczka ma brązowe oczy i opis do niej nawet pasuje :). Jednak z ostatnim zdaniem się nie zgadzam, bo Gaja nie ma trudności z wyrażeniem siebie i nie gryzie nikogo. Na szczęście :). Ogólnie takie rzeczy traktuję z przymrużeniem oka, choć coś w nich jest.

  • Ja tam wierzę w takie uogólnienia z obserwacji. Sama byłam propagatorkę jednej teorii spiskowej w czasach gdy miałam staż w prokuraturze 😉