Od 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie innowacyjne rozwiązanie dotyczące pomocy finansowej dla najmniej zamożnych rodzin. W związku z prowadzeniem noweli do ustawy o świadczeniach rodzinnych od nowego roku zacznie funkcjonować zasada „złotówka za złotówkę”.

zlotowkaNa czym polega zasada „złotówka za złotówkę”?

Działanie tej zasady jesy niezwykle proste i ma za zadanie zniwelowanie sytuacji, gdy w wypadku nieznacznego wzrostu dochodów rodziców cała rodzina zostaje pozbawiona prawa do dodatkowych świadczeń (w sytuacji, gdy dochód na osobę przekracza się o przysłowiową „złotówkę). Od 1 stycznia, w sytuacji, gdy dochód na osobę zostanie przekroczony o „złotówkę”, rodzina nie będzie traciła prawa do zasiłku! Zasiłek będzie proporcjonalnie zmniejszany w stosunku do kwoty przekroczenia progu dochodowego. Doskonałe przykłady działania zasady „złotówka za złotówkę” możecie znaleźć >TUTAJ<.

Co więcej, od nowego roku rozliczeniowego (w tym wypadku od 1 listopada) kryterium dochodowe wzrośnie z 574zł do 674zł na zdrowe dziecko, w wypadku dziecka niepełnosprawnego kwota wzrośnie odpowiednio z 664zł do 764zł. W kolejnym roku (2017) kwota ta zostanie podwyższona o kolejne 80zł.

Według danych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z nowych rozwiązań ma skorzystać ok 160 tyś. rodzin.

Co obejmuje zasada „złotówka za złotówkę”?

 • zasiłek rodzinny,
 • dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu:
 • urodzenia się dziecka (becikowe),
 • opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
 • samotnego wychowywania dziecka,
 • wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
 • kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
 • rozpoczęcia roku szkolnego,
 • podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Co w wypadku odmowy przyznania świadczenia pod koniec 2015 roku?

W wypadku sytuacji, gdy na stan prawny w listopadzie/grudniu 2015 roku rodzinie nie będzie przysługiwać prawo do przyznania zasiłku (a według nowych przepisów zasiłek będzie pomniejszony o kwotę przekroczenia), rodzina taka będzie mogła po 1 stycznia złożyć nowy wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków. Wniosek taki będzie rozpatrywany na nowych zasadach i pieniądze będą przyznane.

Hit czy kit?

Hit, hit, hit! Podczas prezentowania tego rozwiązania na Naradzie Rodzinnej nikt nie odważył się powiedzieć złego słowa o tym nowym rozwiązaniu. pomimo tego, że samo nie korzystamy z tego „dobrodziejstwa” państwa, to jednak cieszę się, że państwo stara się pomóc tym rodzinom, które mają najgorszą sytuację finansową. Grosz do grosza i zawsze jakaś dodatkowa suma wpadnie na konto. Cóż mam więcej powiedzieć… Jeśli tylko zyskujecie prawo do zasiłku to nie krępujcie się!

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to polecam wpis o świadczeniu rodzinnym, które także wchodzi w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
DSC_0389
KDR – Krajowa
DSC_0367
E-pomoc dla rodzin,
swiadczenierodzicielskie
Świadczenie rodzici
naradarodzinna
„Narada Rodzin
narada_rodzinna_kprm
Idę do Kancelarii P
 • zasada opisana przez Ciebie na pewno nie będzie frustrująca tak jak do tej pory dla wielu rodzin, przyniesie korzyści co dla niektórych. Oby więcej zmian nadeszło o których rozmawialiśmy 🙂
  pozdrawiam Cię cieplutko

  • Mam nadzieję, że np. po roku, będzie gdzieś dostępne sprawozdanie z tego czy faktycznie ludzie zainteresowani są zadowoleni z tego rozwiązania. Chociaż wydaje mi się, że nie może być inaczej 🙂

 • Agnieszka

  My w zeszłym roku po namowie babci która mnie przekonywała żeby złożyć wniosek, że te kilkadziesiąt złotych co miesiąc może nie majątek ale niby później miało być drugie becikowe po narodzinach ewentualnego kolejnego dziecka, no i po namowach złożyliśmy wniosek. Matko ile było jeżdżenia tam, dosyłania papierów, co ciągle coś się nie zgadzało…. Po jakichś dwóch czy trzech miesiącach ciągłych braków w dokumentach i ciągłego dosyłania zrezygnowaliśmy. Gra nie warta świeczki

  • Od nowego roku będzie możliwość składania wniosków o wszelkie świadczenia rodzicielskie przez internet. Szykuję o tym post na przyszły poniedziałek i zachęcam do lektury.

 • Szczerze to nie mam zdania, nigdy się o nic nie staram bo mi nie przysługuje ale wydaje się ze to sprawiedliwy projekt.

  • Ja też nigdy się o takie swiadczenia nie ubiegałam, ale znałam osoby, które z tego korzystały. I niestety zdarzało się tak, że przez „złotówkę” były stratne o dużo więcej…

 • Oczywiście, że jestem za 🙂 powinni już dawno tak zrobić.

  • Też tak twierdzę. Może w końcu polityka prorodzinna w Polsce będzie powoli zbliżać się do „światowego poziomu”? 🙂

 • Jestem za tym, jak najbardziej. Już dawno rozmawialiśmy w domu, że taki system przyznawania świadczeń byłby najodpowiedniejszy. Pomniejszanie zasiłku o tą kwotę, którą się przekracza widełki. Niektórym rodzinom robi różnice nawet 30 złoty miesięcznie, bo to paczka pieluch. Tym bardziej jestem za. Widzę, że progi dochodowe też ostro poszły w górę. I to też jest na plus.

  • Dokładnie. Myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku 🙂