Zgdonie z nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych i innych ustaw od 1 stycznia 2016 roku będzie można składać dokumenty o świadczenia rodzinnej przez internet. Jeśli wszystko będzie działać w rzeczywistości tak jak na papierze, to będzie to zdecydowane ułatwienie dla rodziców, którzy nie będą musieli stać w urzędowych kolejkach by złożyć potrzebne dokumenty.

logowanie_epuap

Jak będzie wyglądało składanie domentów?

Wszystkie dokumenty będą mogły być składane dzięki specjalnej platformie, która rozpocznie swoje działanie od 1 stycznia 2016 roku (gdy tylko jamierzę jej adres na pewno zamieszczę link). Wszystkie dodatkowe dokumenty (np. akt urodzenia dziecka) będą mogły być dołączane do wniosku (np. w formie zdjęcia) i uwierzytelnione za pomoca bezpiecznego podpisu elektronicznego lub za pomocą potwierdzenia profilem zaufanym ePUAP.

Co to jest bezpieczny podpis elektroniczny?

Jest to rozwiązanie jeszcze mało popularne w Polsce i w praktyce niedostępne dla obywateli. Korzystają z niego tylko duże firmy, gdyż jest on płatny.

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

  1. Założyć konto na portalu www.epuap.gov.pl
  2. Złożyć wniosek o utworzenie profilu zaufanego.
  3. Osobiście udać się do jednego z wybranych urzędów:urzędu miasta/gminy, starostwa powiatowego, urzędu skarbowego, oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu wojewódzkiego lub polskiego konsulatu by tam potwierdzić swoją tożsamość oraz zweryfikować dane osobowe z danymi wprowadzonymi do systemu.

Dodatkowe ułatwienia związane z internetowym składaniem wiosków

  • tak jak w przypadku świadczenia rodzicielskiego urząd będzie zobowiązany do samodzielnego uzyskania dokumentów z urzędu skrbowego, ZUS oraz – jeśli to konieczne – orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność wydawanych przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
  • w związku z powyższym skróci się czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu i wysokości świadczeń.

Czy zmieny niwelują możliwość osobistego składania wniosków?

Nie. Ciągle będzie można osobiście składać wszystkie wnioski w formie papierowej.

Hit czy kit?

Odnoszę wrażenie, że mimo dobrych założeń to rozwiązanie się nie przyjmie. Zwłaszcza w pierwszej połowie roku, albo i w całym pierwszym roku funkcjonowania tego systemu… Czuję, że system informatyczny nie będzie odpowiednio przygotowany, a urzędnicy nie będą odpowiednio przeszkoleni i na sam dźwięk otrzymania e-maila będą dostawać palpitacji serca… Poza tym są jeszcze osoby, które te wnioski będą składać – i jak to mawia Ojciec Polak – najsłabszym ogniwem w tym systemie jest interfejs ludzki.

Mam nadzieję, że się mylę i obywatele będą korzystać z tego ułatwienia. Ja wiele bym dała by móc składać wnioski i o becikowe przez internet albo o świadczenie rodzicielskie, które by mi się należało. Ci co przechodzili przez tą piurokrację wiedzą, że żadna to przyjemność stać w kolejne z dzieckiem w wózku…

Pożyjemy – zobaczymy. Jak bedziecie mieli doświadczenia z tym systemem to koniecznie dajcie znać!

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
DSC_0389
KDR – Krajowa
zlotowka
Zasada „złot
swiadczenierodzicielskie
Świadczenie rodzici
naradarodzinna
„Narada Rodzin
narada_rodzinna_kprm
Idę do Kancelarii P
  • Ja bym bardzo chętnie skorzystała z tej formy składania wniosków. Nie mam czasu na stanie w kolejkach, a wysyłanie wszystkiego przez internet byłoby znacznie prostszym rozwiązaniem.
    Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

  • Tak jak mówisz, pożyjemy zobaczymy 🙂