Wczoraj, tak jak 90% społeczeństwa, byłam na cmentarzu. Co prawda nie były to odwiedziny na grobach moich najbliższych, a rodziny męża, ale nie wyobrażałam sobie nie być w ten dzień na cmentarzu. W miejscu, w którym człowiek powinien zwolnić i w ciszy pozwolić sobie na chwilę refleksji. Dla mnie cmentarz, tak jak świątynie, są miejscem świętym. Podczas przebywania na jego terenie powinno się okazywać wszystkim szacunek – tym żyjącym i tym zmarłym. Dlatego boli mnie serce, gdy widzę pięć najbardziej irytujący mnie przejawów braku kultury i szacunku na cmentarzach.

DSC_06471. Palenie papierosów w obrębie cmentarza

Ja rozumiem, że nałóg papierosowy, jak każdy nałóg, upadla człowieka. Że człowiek odseparowany od źródła „przyjemności” jest zdenerwowany i gdy ktokolwiek zabrania mu  się skorzystać z śmiercionośnego dobrodziejstwa staje się wrogiem. Owszem, cmentarze z racji swojej specyfiki znajdują się na świeżym powietrzu, ale czy to oznacza, że na ich terenie można bezkarnie palić? Czy ta godzina, dwie, a nawet trzy to zbyt długi okres czasu by okazać klasę w tak szczególnych okolicznościach? Niestety okazuje się że tak.

2. Elektryczne świeczki na grobach

Jest to kolejny element, którego nie mogę zrozumieć. Zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach prawie nikt nie ma czasu (a czasami możliwości) by raz w miesiącu czy raz na kwartał zjawić się na cmentarzu, by zapalić nowe światełko na grobie. Ale czy to znaczy, że warto inwestować w elektryczne świeczki? Tylko po to by na dłużej mieć spokój? Przykro mi gdy na to patrzę.

3. Zaniedbane groby

Kolejny przykry widok na cmentarzu. Wyjątkowo bijący po oczach w okolicy Dnia Wszystkich Świetych. Najbardziej serce mi się kraje, gdy widzę maleńkie zaniedbane groby… Pamiętam do dziś, gdy podczas rodzinnych odwiedzin na cmentarzu, obok grobu mojej siostry spoczywalo dzieciątko, które nigdy nie miało zapalonej świeczki. Poza naszą. Wiem, że życie żyjących może potoczyć się różnie. Mogą zmienić miejsce zamieszkania, mogą nie móc odwiedzić grobów najbliższych albo po prostu umrzeć. Nie mniej jednak zaniedbane groby to widok, którego chciałabym uniknąć podczas kolejnej wizyty na cmentarzu.

4. Rodzinne pogadanki między grobami

Wybierając się na cmentarz we Wszystkich Świetych istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że wśród wszystkich odwiedzających natrafisz na kogoś z rodziny bądź kogoś znajomego. Jeżeli masz chociaż odrobinę rozumu, to po krótkiej wymianie zdań umowcie się wszyscy po południu na kawę i ciastko, a nie wdawajcie się w ożywione i przepełnione humorem dyskusje między grobami! I tu już nie chodzi o to, że na cmentarzu trzeba chodzić z miną żałobnika, nie! Podczas tak wzmożonego ruchu na cmentarzu każdy towarzyski przestój prowadzi do powstania zatoru. Poza tym warto wykazać się empatią, bo może osoba, która będzie was omijać właśnie przeżywa życiowy dramat i nie jest jej do śmiechu. Zwłaszcza na cmentarzu.

5. Stragany odpustowe w drodze na cmentarz

Balonowe minionki, kolorowe lizaki i kiepskiej jakości zabawki tuż przed bramą cmentarza przyprawiająmnie o dreszcze obrzydzenia. W tym całym kolorowym stoisku brakowało jeszcze waty cukrowej. Czy rządza zysku aż tak wpływa na ludzkie umysły, by z każdej sytuacji wyciągnąć najwięcej jak się da? A żeby było śmieszniej (tragiczniej?) w tym całym zamieszaniu nie było żadnego punktu, w którym możnaby kupić cokolwiek do picia.

Celowo nie wspomniałam tu o rewii mody, która wielu osobom bardzo dokucza. Uważam, że na cmentarz należy ubrać się odświętnie, a każdy takowy strój widzi inaczej. Jak mówi stare łacińskie przysłowie de gustibus non disputandum est (o gustach się nie dyskutuje). Aczkolwiek czerwona sukienka do połowy uda i wysokie kozaki na szpilce nie są dla mnie strojem odświętnym…

Jest coś czego nie tolerujecie podczas wizyt na cmentarzach?

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
kurwa na podwórku
Antykultura podwórk
przesilenie wiosenne
Przesilenie wiosenne
pieniądze, program rodzina 500+
Na co wydamy pienią
wielkanoc, o wyższości wielkanocy
O wyższości Wielka
pieniądze to nie wszystko, dzieci t najcenniejszy skarb
Pieniądze to nie ws
DO KOLEJKI!
Kolejka na poczcie
5 powodów
5 powodów, dla któ
ŚWIĘTY
Poślubiłam święt
DO PIERDLA Z TYM OWSIAKIEM!
Do pierdla z tym Ows
LAST MINUTE!
Zazdroszczę Wam pod
https://dwgkfo5b3odmw.cloudfront.net/img/promo_image/2930-1600x600_sailormoon.jpg
Pokolenie Czarodziej
fireworks-978887_1280
1 stycznia – D
rose-490947_1280
Czy wiesz, co to jes
girl-677576_1280
Blondynka jest naga!
santa-claus-223446_1280
Panie M. zrób mi w
rodzicielstwo
Mieszanka dumy i wst
Jestem Wyjątkowa!
Każdy bloger to wyj
20151111_165237
Opuszczamy dzidziusi
haloween
Halloween, idź do d
20151028_114524
Wyobrażam sobie ży
WM
Wyrodna matka? Dzwon
spacer z bliżniakami
5 powodów, dla któ
DSC_0534
Pogoda życia
DSC_0389
KDR – Krajowa
DSC_0825
Dzieci z (nie)urodze
DSC_0010
Drzewo mojego dzieci
Brązowooki - Mały Buntownik
Trzy charaktery
20150803_112251
Nastolatkowie się r
pampersy
„Dziwi mnie
tylkojeden
Gdyby był tylko jed
DSC_0513
Rodzice, gdzie jeste
DSC_0155
„Nie odkładaj
 • U nas była wata, a nawet pieczona karkówka i kiełbacha….

 • Ze wszystkim się zgadzam w sumie, ale punkt 2… sama nie lubię takich „świeczek”, ale na grobie mojego kolegi, który zginął, mając 23 lata, jego mama postawiła taki znicz, mimo że przychodzi tam codziennie. I prawdę mówiąc, kompletnie mi on nie przeszkadza. Zawsze są za to świeże kwiaty i naprawdę czyściutki nagrobek. Także akurat 2 mnie ani nie ziębi, ani nie grzeje 😉

 • Jestem w stanie wszystko znieść poza paleniem papierosów na cmentarzu. To brak szacunku i dla ludzi odwiedzających a przede wszystkim dla zmarłych. A jak jeszcze palą podczas mszy świętej. ..brrr..!

  • Raz byłam świadkiem jak ktoś palił w kościele… Masakra jakaś.

 • melanii

  Czytam Cię od jakiegoś czasu, ale nie komentowałam, więc pozwolisz, że czasem wejdę i skomentuję 🙂

  Myślę, że na punkt 3 i 4 nic nie poradzisz. Zaniedbane groby były są i będą, niestety.
  Co do rodzinnych pogaduszek to w niektórych rodzinach panuje tradycja, że spotykają się wszyscy w takim gronie przy grobie prababci Wiesi i wujka Zdzisia, a następnie idą na obiad do babci Krysi. Mnie drażni, że taka familia stanie na środku alejki i gada w najlepsze, zamiast stanąć z boku, żeby nie tarasować przejścia.

  Punkt 2-chyba jestem bez serca, bo z reguły kupuję małe znicze w okolicach 3-5 zł, a niekiedy same wkłady, żeby wymienić. Nie widzę sensu kupować wielkich kloszy, które kosztują ponad 30 zł. Ostatnio śmiałam się, że ci co takie kupują to pewnie ich duch straszy, że tandety nie chce.

  Punkt 5-watę cukrową i balony widziałam.

  Co do cmentarnej rewii mody to słyszę o tym któryś rok z rzędu i szczerze mówiąc tego nie dostrzegam, więc postanowiłam się w tym roku temu przyjrzeć. Oprócz paru wyfiokowanych pań z fryzurą rodem od fryzjera i odstrzelonych w garniaki i lakierki panów z włosami na żelu to żadnego pokazu mody nie widziałam, a te osoby pewnie wybierały się do rzeczonej babci Krysi na obiad 🙂

  • Dziękuję za komentarz i zapraszam do wyrażania swojego zdania częściej 🙂

   Przyznam szczerze, że teraz nie jest fanką kupowania zniczy wielkości nagrobka. Przecież nie o to chodzi. Mi najbardziej podobają się znicze te w glinianych miskach z grubymi knotami.

 • Do tego dopisałabym jeszcze rozmowy przez telefon…

  • No tak, zapewne są.przez niego omawiane sprawy życia i śmierci…

   • Serio rozmowy przez telefon na cmentarzu Wam przeszkadzają? Bez jaj 😀
    Może ja jakas inna jestem,ale ani palenia papierosów, ani rozmowy przez telefon by mi nie przeszkadzały, gdybym już była umarnieta 😉
    Jedynie te elektryczne świeczki- nie zdzierżę, lubię klimat woskowych 😉

 • Oj stragany odpustowe i palenie papierosów to najgorszy koszmar!!! Tłum wędruje alejkami a tu jakis palant nie dość, ze dmucha ci dymem w twarz to jeszcze może cie poparzyc tym dziadostwem 🙁

 • Pierwszy raz słyszę o straganach rodem z odpustów. Nigdy przenigdy nie widziałam takiego obrazka na żywo. Musiałam ten podpunkt przeczytać kilkukrotnie. Oczy miała jak denka od słoika. Jestem w szoku, że ludzie wpadają na takie pomysły. Polot zysku. Dziecko widzi stragan i pewnie matkę/ojca na coś naciągnięte… Ludzie nie przestają mnie zadziwiać.

  • Na szczęście żadnego balona nie widziałam na cmentarzu, bo chyba bym tam padła :\

  • Ja takie stragany może nie z odpustu ale z lizaki i prazonymi orzechami pamiętam z dzieciństwa a to jakieś 30 lat z hakiem. I gdy w tym roku zobaczyłam taki właśnie stragan uśmiechnęłam sue do siebie. Mi to nie przeszkadza – kupienie dziecku lizaka przy cmentarzu to nic gorzej jest z karuzela próżności i obłudy która widuje na cmentarzu. Sama chodzę tam często do Mamy i rodzeństwa i nie przeszkadza mi w zasadzie nic z Twojej listy – nie przeszkadzają mi pogaduchy bo ja ją rozmawiam głośno z Mamą i rodzeństwem. Zaniedbane groby w okolicy moich sama sprzątam i palę świeczkę, elektryczne sama kiedyś kupowałam bo nie chciałam dopuścić do sytuacji ze Moja Mama będzie miała ciemno – dlatego rozumiem. Nigdy nie wiesz dlaczego ktoś zdecydował się na taką formę. Jedno czego nie rozumiem to palenie.

 • Ja najbardziej nie lubię:
  1) pogaduszek na cmentarzach,
  2) grobów przystrojonych tak, że udałoby się obdzielić kwiatami i zniczami jeszcze pięć innych:)

  • No tak. Zastaw się, a postaw się. Z „opowieści cmentarnych” słyszałam, że jedna kobieta wydała 1000zł za wiązanki + znicze… Nie ogarniam.

 • Elektryczne świeczki – serio?! O mamuniu, tego jeszcze nie widziałam!

  • A to ja widziałam, niestety. Aż podchodziłam bliżej by zobaczyć jak to działa…

 • u mnie przede wszystkim sztuczne kwiaty i znicze z pozytywką….

  • Znicze z pozytywką to hit kitów. Nie wiem jaki cel jest w tym ich graniu, poza tym, że grają i doprowadzają do obłędu.

   • Znicze z pozytywką? O,O SZOK! A można wiedzieć co grają? Może „Sto lat”? (wybaczcie czarny humor…)

    • Proponuję do grającego znicza „Always look on the bright side of life” 😀

     • Muahaha, a dla tych złych za życia „highway to hell” 😀

      • Moniqa

       grają „wstań, zobacz nie jesteś sam” – sory, musiałam 😛 😀
       palących nigdy nie widziałam na cmentarzu, powaga.
       też ostatnio kupujemy tylko wkłady, za drogi to się biznes robi, niestety
       straganów odpustowych i wszelakich innych też nie. tylko stoisko z obwarzankami,

       • My też dokupujemy wkłady. Nie widzę sensu wydawania pieniędzy na coś co już jest.