Gdy jestem w nowym miejscu po raz pierwszy lubię mieć plan zwiedzania. Wiem wtedy, gdzie znajdują się wszystkie miejsce „must see”, bez zobaczenia których równie dobrze moglibyśmy siedzieć w domu, bo i tak poczulibyśmy danego miejsca „tak naprawdę”. Odhaczenie listy obowiązkowych miejsc do zwiedzania zajmuje nam zazwyczaj jeden dzień, a późniejsze zwiedzanie, to kwestia naszej przyjemności i możliwości chodzenia po przypadkowych uliczkach bez celu. Podczas takich wędrówek znajdujemy prawdziwe perełki turystyczne, o których zwykli śmiertelnicy nie mają pojęcia. Cudowne doznania!

Przez ostatnie dwa dni miałam okazję gościć w Warszawie moją dobrą znajomą

Była ona w stolicy po raz pierwszy. Co więcej jej wizyta była bardzo krótka (dwa dni), a jednocześnie bardzo chciała zobaczyć to wszystko co w Warszawie jest do zobaczenia. Trudne zadanie! Spędziłyśmy na spacerze po mieście cały poniedziałek i padając wieczorem na twarz pomyślałam sobie, że z chęcią podzielę się z Wami moim typami „must see” w Warszawie, w sytuacji gdy do dyspozycji macie zaledwie jeden dzień na zwiedzanie.

Muzeum POLIN, Muzeum Historii Żydów Polskich w WarszawieMuzeum POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich

Gdy w 2009 roku rozpoczęła się budowa muzeum już mieszkałam w Warszawie. Mogę rzec, że „byłam świadkiem jego narodzin”. Niestety, nie miałam jeszcze okazji zwiedzić tego muzeum. Czuję, że przebywanie na jego terenie zajęłoby mi kilka godzin, więc jeśli mamy do dyspozycji jeden dzień na zwiedzanie, to możemy zaledwie przejść się obok tego zjawiskowego budynku i iść dalej.

Ogród Krasińskich w WarszawieOgród Krasińskich

Przepiękny park, w którym spędzamy bardzo dużo czasu w słoneczne dni. Po rewitalizacji w 2011 roku mamy w nim do dyspozycji: 3 place zabaw dnia dzieci, fontannę podłogową i cudowne czyste jeziorko nad którym można odpocząć na ławeczce w cieniu rozłożystych drzew. Na pewno nie pożałujecie wizyty w tym miejscu!

Pomnij Powstania Warszawskiego 1944

Pomnik Powstania Warszawskiego

Wychodząc z Ogrodu Krasińskich i kierując się w stronę Starego Miasta nie sposób nie natknąć się na Pomnik Powstania Warszawskiego, który znajduję się w okolicy Sądu Najwyższego.

Pomnik Warszawskiej Syrenki

Pomnik warszawskiej syrenki

Tak jak Neptun w Gdański, tak Syrenka jest pomnikiem „must see” w Warszawie. Nie znajduje się ona na najbardziej znanej ulicy Warszawy (czyli na Krakowskim Przedmieściu) tylko na rynku Starego Miasta. Pamiętajcie o tym!

Arkady KubickiegoArkady Kubickiego

Cudowne klimatyczne miejsce, które można oglądać od strony Wisłostrady. Na ogrodzonym terenie jest posadzony labirynt labirynt rodem z Alicji w Krainie Czarów!

Zamek królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Przyznam szczerze, że nie wiem jak to jest możliwe, że nie byliśmy jeszcze zwiedzać Zamku Królewskiego… Czy to dlatego, że mamy tak blisko? Czy dlatego, że mamy dzieci? Nie… To pewnie nie dlatego. Muszę to nadrobić, chociaż z zewnątrz też prezentuje się okazale.

Najnowsza kamienica w Warszawie

Najnowsza kamienica w Warszawie

Pamiętam moment, w którym budowali tę kamienicę. Przyznam szczerze, że sama nie byłam w stanie zrozumieć jak ktokolwiek mógł wyrazić zgodę na wyburzenie starej kamienicy tuż obok Zamku Królewskiego! Czułam, że to będzie strzał w kolano dla klimatu zabytkowej części Warszawy, a efekt jest taki jak widać na zdjęciu. Moim zdaniem jest ekstra!

Pałac Prezydencki w Warszawie

Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu

Nie wiem czy wiecie, ale namiętnie interesuję się polityką i dlatego nie wyobrażam sobie by nie zatrzymać się chwilę przy pałacu Prezydenckim. Jeśli jesteś harcorem to zapraszam pod pałac 10 kwietnia każdego miesiąca… Co rusz znajdziesz tam nowe atrakcje…

Grób nieznanego żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza

Miejsce, w którym odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości państwowe, które jest pięknym wstępem do spaceru w Ogrodzie Saskim.

Ogród Saski w WarszawieOgród Saski

W tym miejscu można cudownie się zrelaksować słuchając szumu ogromnej fontanny (która niesamowicie chłodzi w gorące dni!). Można też pospacerować między rabatami kolorowych kwiatów i pooglądać rzeźby antycznych muz. Jedno z najbardziej klimatycznych miejsc, w których byłam.

Pałac Kultury i NaukiPałac Kultury i Nauki

Podczas mojej pierwszej wizyty w stolicy skusiłam się wjazd na wierzę PKiN i obejrzenie panoramy miasta. Przyznam szczerze, że TERAZ powinnam tam wjechać i usystematyzować swoją wiedzę na temat wszystkich ważnych punktów na terenie Warszawy. Nie mniej jednak polecam to zobaczyć na własne oczy przy dobrej przejrzystości powietrza.

pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Łazienki Królewskie

Najpiękniejszy park w Warszawie. Podczas poniedziałkowego spaceru okazało się, że jeszcze nie było mi dane poznać wszystkich jego zakamarków, bo pierwszy raz trafiłam do Ogrodu Chińskiego! To dopiero przeżycie!

Ogórd Chiński w Łazienkach Królewskich w Warszawielazienki-krolewskielazienki-krolewskie-w-warszawie

Przechadzka szlakiem prezentowanych zabytków zajęła nam około 9 godzin

Do tego dwie przerwy na zjedzenie posiłków i nie było nad poza domem 12 godzin 🙂

Więc kiedy odwiedzacie Warszawę? 😀

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
parentingowiec na malcie
Maltańskie wychowan
10 faktów o Malcie, które przemilczają wszystkie przewodniki
10 faktów o Malcie,
Malta, potrawy warte spróbowania
Czego warto spróbow
Jak wykorzystać tydzień wakacji na Malcie i Gozo
Jak wykorzystać tyd
 • Jak wybierzemy się do Warszawy- mamy świetną ściągawkę 🙂

 • Świetna lista. U nas jak ostatnio byli znajomi, atrakcją było też warszawskie ZOO – bo dzieci i spacer bulwarem wiślanym. 🙂

 • Zdjęcia super.Przyznam,że wiele muszę nadrobić😊

 • kocia_dama

  Wieki nie byłam w Warszawie, w tym roku obiecałam sobie, że nadrobię ten brak i wybieramy się z mężem na kilka dni do stolicy w wakacje 🙂

 • W Warszawie byłam niezliczoną iloczynu razy a widziałam jedynie Pałac Prezydencki i Pałac Kultury. Coś jest ze mną nie tak 😉

  • Myślę, że po prostu miałaś do dyspozycji za mało czasu 😉 Następnym razem zrób kilka kroków w stronę Barbakanu i zobaczysz Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i tę nową kamienicę 😉

 • Dzięki za ściągę – jestem teraz w Warszawie 2-3 razy w miesiącu więc będę wiedzieć gdzie się wybrać 🙂

  • To są zaledwie najważniejsze z najważniejszych punktów! Nie wiem ile trzeba by chodzić, by zobaczyć absolutnie WSZYSTKO 😉

 • Fenisel

  Wypad byl intensywny ale rowniez bardzo fascynujacy! Stolica w jeden dzien jest nie lada wyzwaniem.

 • Ja bym gdzieś wplotła ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej! Wycieczka super!

  • Przyznam szczerze, że jeszcze nie byłam – to będzie wyprawa na drugi dzień 😉

 • Zaliczyłam Arkady Kubickiego, bo tam właśnie odbywały się Targi Książki, ale wiele więcej zobaczyć nam sie nie udało. Był krótki spacer po starówce i jazda metrem (najważniejsze dla mojego syna!) pod Pałac Kultury. Pogoda wyjątkowo była w niedzielę zniechęcająca do jakiegokolwiek zwiedzania.
  Piękne są te Twoje zdjęcia!

  • Oj tak, pogoda w niedzielę była beznadziejna. Mam nadzieję, że następnym razem warunku będą sprzyjać 🙂

 • Kiedy? W maju 🙂 Dzięki Tobie wiem co zobaczyć 😉

  • Na prawdę? 😀 Myślisz, że uda nam się spotkać chociaż na kawę? 😀

   • Zobaczę co da się zrobić 🙂 Planujemy wyjazd na targi książki i przy okazji zwiedzanie, które obiecałam córce 🙂 Znasz Kasię z Niunioki? Z nią też chcę się umówić 🙂

 • Bożena Jędral

  Cudowna ściąga, dziękuję 🙂

 • Wspaniały przewodnik- kradnę go 🙂

  • Ależ proszę bardzo! Jak fotograf „kradnie” moje zdjęcia to dla mnie największy komplement 😀