Od 2 kwietnia do 29 maja 2016 roku w pomieszczeniach Stadionu Narodowego przy bramie wejściowej nr 1 została skonstruowana największa makieta kolejowa w Polsce – Makieta City. Świat poprzecinany kilometrami szyn został pomniejszony o 87 razy, by każdy z nas mógł przyjść i zobaczyć jak wiele trudu trzeba włożyć, by transport kolejowy działał sprawnie i nie doszło do żadnego wypadku na szynach. Jednak zapoznanie się z zasadami funkcjonowania transportu szynowego to nie wszystko co możemy zaobserwować podczas wizyty na Narodowym. Poza światem Pendolino, TLK czy Kolei Mazowieckich toczy się normalne życie – ludzie pracują, przeżywają życiowe dramaty, świętują małe radości i celebrują codzienność. Całą gamę tych doznań możemy odnaleźć na 450m2 powierzchni przeznaczonej na prezentację Makiety City (124m2).

Makieta City Stadion Narodowy Warszawa

Makieta City to atrakcja dla dzieci

Od momentu przekroczenia progu sali mieszczącej makietę nasze dzieciaki były w siódmym niebie. Mnogość atrakcji ulokowana w jednym miejscu spowodowała, że w pierwszej chwili chłopaki nie wiedzieli na co patrzeć. Słowa „Chiuch! Ciuch!” w sumie powtórzyli ze sto razy. Każdy przejeżdżający automatycznie pociąg powodował piski zachwytu oraz pogoń za uciekającym składem, a każdy przestój rozbudzał w nich niecierpliwe oczekiwanie na dalszy ciąż podróży.

Makieta City frajda dla dzieciMakieta City jest przepięknie wykonaną konstrukcją

Jako osoba, która pragnie odnaleźć się w rękodziele, uwielbiam oglądać wszelkie prace, które wyszły spod rąk ludzkich. Z tego powodu jestem pełna podziwu dla konstruktorów makiety, bo nie dopatrzyłam się w niej żadnych niedociągnięć. Każde drzewo, jezioro, zamek i oczywiście same pociągi są precyzyjnie dopracowane. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak wiele zachodu i cierpliwości wymagało od twórców stworzenie tej makiety. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Makieta City stacja kolejowa

Makieta city zajezdnia

Makieta City jest interaktywna

Według informacji, której udzielił nam przemiły pan z obsługi, Makieta City jest wyposażona w około 20 przycisków, które uruchamiają dodatkowe interakcje na makiecie, np. podświetlanie stacji kolejowej (obejrzyj filmik), rozpalenie ogniska, uruchomienie karuzeli w wesołym miasteczku czy gaszenie pożaru. Wszystkie guziki są umieszczone na wysokości koło 1m nad ziemią, więc każde dziecko bez problemu dosięgnie do przycisku i samodzielnie dołoży swoją akcję na planie makiety.

Makieta City guziki

Makieta city pożar

Makieta City oferuje strefę dla dzieci

Tuż przy wejściu znajduje się osiem stolików przeznaczonych dla najmłodszych uczestników wystawy, którzy mogą spróbować swoich sił w konstruowaniu własnej sieci połączeń kolejowych.
Makieta city stoliki

makieta city stolik

makieta city stoliki

Makieta City to rozrywka także dla dorosłych

Sprawianie dzieciom przyjemności jest fajne, ale jeszcze milej jest gdy każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie. Po wizycie na Stadionie Narodowym cała nasza rodzina była usatysfakcjonowana.

Ojciec Polak upodobał sobie możliwość podpatrzenia działania makiety od strony technicznej. Czuję, że gdyby dzieci nie wymagały od nas nieustannego nadzoru, to tatuś chętnie przeanalizowałby komputerowy schemat makiety centymetr po centymetrze.

Mi natomiast najbardziej spodobały się wyodrębnione scenki z życia kolei,  które były znakomitym dodatkiem do Makiety City. Każda z nich przedstawiała odrębną, wyjątkową, i jak się domyślam, prawdziwą historię związaną z koleją. Przyznam szczerze, że polska myśl konstrukcyjna i urzędnicza nigdy nie przestanie mnie zadziwiać.
makieta city obietnica

makieta city nabijanie kasy

makieta city niepelnosprawni

Dodatkowe atrakcje podczas wizyty na Makiecie City

Po lewej stronie od wejścia znajduje się makieta kolejowa oddzielona od reszty eksponatów bramkami. Taki stan rzeczy utrzymuje się od poniedziałku do piątku.

Jednak w każdą sobotę (10.00-19.00) i niedzielę (11.00-18.00) odwiedzający Makietę City, dzięki zaangażowaniu Mazowieckiego Stowarzyszenia Kolejarzy Modułowych, mają okazję wcielić się w rolę zarządcy magistrali kolejowej i poprowadzić swój własny skład pociągu. Przyznam szczerze, że gdybym o tym wiedziała, to zaplanowałabym odwiedzenie kolejki na weekend. Ojciec Polak na pewno nie odpuściłby sobie takiej okazji do zabawy.

Warto odwiedzić Makietę City na Stadionie Narodowym

Jeśli po tej relacji zechcielibyście sami przyjrzeć się z bliska Makiecie City, to koniecznie obserwujcie mnie na Facebooku. O godzinie 12.00 na fanpage’u konkurs, w którym do wygrania są 3 bilety na Makietę City do wykorzystania do 29 maja. Konkurs będzie trwał 24 godziny, więc bądźcie czujni!

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
gry planszowe dla całej rodziny
Prezent na Dzień Dz
EXHIITION
TOP 5 filmów animow
nicholas-571259_1280
Mikołajkowy hardcor
DSC_0363
DIY – Smok. Ek
www.kamatocy.pl
Lubię Być (nie)Ano
woda
5 zasad udanego wypo
DSC_0766
Podróż w czasie &#
tata_blizej_dziecka
Tato Polski –
paintball
Jeden strzał wystar
Tata bliżej dziecka, Warszawa
Tato Polski –
DSC_0619
Dziecięce spotkanie
Domki
Tutaj byliśmy na wa
DSC_0543
Atrakcja dla malucha
DSC_0513
Rodzice, gdzie jeste
  • kocia_dama

    Bardzo chętnie bym zobaczyła tę makietę! Wygląda super! 🙂

  • Młoda byłaby zachwycona!

  • Makieta jest super. Moi faceci nie mogli się od niej oderwać

  • Toaleta dla niepełnosprawnych z oknem zamiast drzwi wygrała wszystko… 😀

  • Ooo, widzę, że ciągle coś ulepszają i dodają, bo ja oglądaliśmy tę wystawę w zeszłym roku, to interaktywnych przycisków nie było 😉