Dziecko to największy skarb, jaki może sobie wyobrazić para kochających się ludzi. Wynikająca z jego narodzin euforia często jednak przeplata się z wieloma obawami młodych rodziców, które wynikają z braku doświadczenia i troski o to, by swoim maleństwem opiekować się jak najlepiej. Na wiele pojawiających się pytań można znaleźć nieskomplikowane odpowiedzi. Kilka cennych porad przedstawia poniższy tekst.

jakie mleko dla noworodka

Kąpiel codziennie, a może rzadziej?

Pierwsze zderzenie z rzeczywistością następuje już po przyjściu malucha ze szpitala do domu, gdy dziecko trzeba wykąpać. Niewielkie ciałko potrzebuje specjalnego traktowania. Według niektórych zaleceń noworodek powinien być kąpany codziennie, inne doradzają kąpiel raz na dwa dni. Bez względu na decyzję, którą podejmą rodzice, będzie ona dobra dla ich maluszka. Rozpoczynając kąpiel niemowlęcia, trzeba pamiętać by pomieszczenie było nagrzane, a wszystkie niezbędne akcesoria przygotowane wcześniej.

Pierwsza kąpiel, powinna być krótka z użyciem delikatnych kosmetyków np. emolientów. Ważne też by woda nie była zbyt ciepła – najlepiej gdy jej temperatura nie przekracza 37 o C. Jeśli zdecydujesz się na rzadsze kąpiele, nie zapominaj o codziennym przemywaniu rączek, szyi czy okolic intymnych np. wacikiem kosmetycznym nasączonym ciepłą wodą.

Po każdej kąpieli natomiast dbaj o pielęgnację pępka. Należy go dokładnie osuszyć i zdezynfekować kikut pępowinowy. Jeśli coś Cię zaniepokoi, pojawi się obrzęk, nieprzyjemny zapach lub wydzielina, nie zwlekaj i idź do lekarza, aby w razie czego zapobiec infekcji.

Czy to już pora na pierwszy spacer?

Kiedy jest odpowiednia pora na pierwszy spacer? Czy dzieci urodzone zimą muszą czekać z wyjściem na dwór aż do wiosny? To częste dylematy świeżo upieczonych rodziców.

Pierwszy spacer może nastąpić szybciej jeśli za oknem jest słoneczna, ciepła pogoda. Wtedy, już na tydzień, dwa po narodzinach zabieramy maluszka na powietrze. Gorzej, gdy zimą lub jesienią aura nie sprzyja przebywaniu na powietrzu. W takim przypadku, od ok. 3. tygodnia życia werandujemy malca, stopniowo najpierw przez 5-10 minut, potem nawet przez pół godziny. Ubranego jak na spacer malucha, stawiamy przy otwartym oknie, a po kilku dniach takiego leżakowania wywozimy na balkon. Dwa tygodnie zupełnie wystarczą aby przyzwyczaić maleństwo do nowych, mniej sprzyjających niż dotąd, warunków i możemy zacząć prawdziwe spacery.

Co z karmieniem?

Rodzice często zastanawiają się jakie mleko dla noworodka jest najlepsze.

Przyjęte standardy zakładają, że przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Bardzo często wątpliwości budzi częstość karmień, które nie zawsze przebiegają podręcznikowo, co 3 godziny. Początkowo malec potrzebuje dużej bliskości i najchętniej spędzałby przy mamie cały dzień. Jednak już po około dwóch tygodniach ilość karmionego na żądanie noworodka nie powinna przekroczyć 12 karmień na dobę.

Dbajmy także o to by maluch starannie uchwycił pierś, wyraźnie ssał i połykał pokarm. Czas jednego karmienia zwykle nie przekracza 20 minut. Tyle wystarczy by przy dobrze rozwiniętej laktacji dziecko najadło się. Zdarza się jednak, że niektóre niemowlęta potrzebują więcej czasu i nie jest to odchyleniem od normy. Warto także pamiętać, że jeśli zależy nam na jak najdłuższym karmieniu piersią, nie powinniśmy zbyt szybko umożliwiać dziecku picia z butelki. Noworodek musi najpierw nauczyć się ssać pierś.

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym

W uzasadnionych przypadkach już u noworodków można wprowadzać dodatkową porcję mleka w postaci wybranej mieszanki mlecznej. Dla niemowlaka przeznaczone są mieszanki początkowe oznaczone cyfrą 1. Jednak o tym, jakie mleko dla noworodka wybrać, powinien zadecydować lekarz, który zasugeruje czy wystarczy zwykłe mleko czy należy sięgnąć po mieszanki specjalistyczne, stosowane w przypadku alergii, kolek czy ulewań.

Wielu rodziców, stając przed koniecznością dokarmiania maleństwa, czuje dyskomfort psychiczny. Zwłaszcza młode mamy, którym często towarzyszy odczucie, że nie podołały naturalnemu karmieniu. Pamiętajmy, że dostępne na rynku mieszanki są tak skomponowane, aby maluszkom niczego nie brakowało i w żaden sposób nie musimy się czuć winne czy gorsze, jeśli podajemy naszemu dziecku sztuczny pokarm.

Wprowadzanie pokarmu u niemowląt

Pomimo, że zarówno mleko matki jak i modyfikowane dostarczają maluchowi sporo wartości odżywczych, w pewnym momencie przestaje ono wystarczać do prawidłowego rozwoju. Intensywnie rozwijającemu się organizmowi potrzebne są dodatkowe produkty.

Kiedy więc wprowadzać do diety nowe pokarmy? Zaleca się by u dzieci karmionych wyłącznie piersią odbywało się to między 6-8 miesiącem życia. Dietę dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym możemy urozmaicać już po 4 miesiącu życia.

Pamiętajmy, że jako pierwsze wybieramy pojedyncze produkty, aby w razie pojawienia się jakiejkolwiek nietolerancji szybko wyeliminować szkodliwy czynnik. Ważne również aby nie były to produkty alergizujące. Na rynku spożywczym dostępne są gotowe, specjalnie przygotowane dla niemowląt posiłki w słoiczkach, które wymagają wyłącznie podgrzania. Niewątpliwie jest to duża wygoda, jednak równie dobrze mama może sama przygotowywać je we własnej kuchni.

Jestem mamą eksperymentującą

Do każdego z powyżej wymienionych punktów mogę przytoczyć konkretną sytuację z naszego rodzicielskiego życia.

Potrafiłam codziennie kąpać Pierworodnego, a cały okołokąpielowy rytuał trwał dobrą godzinę. Po urodzeniu bliźniaków już nie było tak kolorowo – kąpaliśmy ich szybko, wręcz mechanicznie, a czasami odpuszczaliśmy sobie kąpiel przez zmęczenie zarówno nasze jak i dzieci.

Na pierwszy spacer z Pierworodnym wyszliśmy niecałe dwa tygodnie po porodzie, bo syn urodził się w kwietniu. Z bliźniakami sprawa była bardziej skomplikowana i na pierwszy pełnoprawny spacer wybraliśmy się 2 miesiące po narodzinach, czyli również w kwietniu.

Karmienie – temat rzeka. Pierworodnego utrzymałam wyłącznie na piersi przez 6 miesięcy, a w sumie karmiłam go przez 9 miesięcy. Bliźniaków udało mi się utrzymać na piersi do pierwszego kryzysu laktacyjnego, czyli 5 tygodni. Później przerzuciliśmy się na mieszankę.

Z racji podawania innego rodzaju mleka oraz nabytego przy Pierworodnym doświadczenia, rozszerzanie diety bliźniaków poszło nam szybciej i sprawniej. Pierworodny był karmiony tylko domowymi obiadkami, a do diety bliźniaków – ze względu na wygodę – wprowadzaliśmy okazjonalnie gotowe słoiczki.

Pomimo różnic w opiece nad dziećmi w pierwszym roku ich życia nasze dzieci są szczęśliwe!

Dlatego pamiętajcie – wszystkie dylematy, które krążą Wam po głowach jako młodym rodzicom są normalne, a wszelkie decyzje, które podejmiecie w stosunku do opieki nad Waszym dzieckiem są dobre. Przecież to Wasze dziecko i chcecie dla niego jak najlepiej.

Autor Gulbaska

Podobne wpisy

Wybrane na podstawie tagów
przestępcy w przedszkolu
Przestępcy pracują
kurwa na podwórku
Antykultura podwórk
pieniądze to nie wszystko, dzieci t najcenniejszy skarb
Pieniądze to nie ws
zwierzaki pocieszaki, krówka filipinka, bajka dla dzieci
Bajki dla dzieci 
JAK ROZMAWIAC
Jak rozmawiać z dzi
Mój Ty...(1)
Mój Ty… pącz
chory_rodzic
Chory rodzic, to dob
ZOSTAW MNIE!
Mamusia teraz pójdz
mamatatatablet
Wychowujesz jeszcze
sasiad
Odpoczywam, bo bliź
cactus-194404_1280
Syndrom Matki Idealn
www.pixabay.com
Razem czy osobno 
DSC_0410
Rozstanie z dzieckie
tata_blizej_dziecka
Tato Polski –
Tata bliżej dziecka, Warszawa
Tato Polski –
 • kocia_dama

  Twój blog na pewno będę wertować w przyszłości, gdy już zostanę mamą 🙂 Bardzo dużo cennych rad dajesz, a to ważne 🙂

 • Mnie najbardziej dobijają osoby, które wmawiają młodym matkom, że z dziećmi jesienią i zimą się na dwór nie wychodzi. Serio są takie przypadki…odnośnie karmienia- schematy zmieniają się dość często- nawet nie wiem co obowiązuje teraz. Ja wszystko konsultowałam z naszą pediatrą , do której miałam i mam zaufanie:) W pierwszym roku życia dziecka ( później też, ale w innych dziedzinach) można zwariować- natłok sprzecznych często informacji potrafi nieźle zdezorientować rodzica

 • Ten pierwszy okres życia dziecka bywa bardzo stresujący, szczególnie jeśli nie ma się żadnego doświadczenia i wcześniejszych kontaktów z niemowlakami, ale wszystko jest do ogarnięcia 😉

 • otóż to!!! Najważniejsza jest miłość do dziecka, a to, ze ma się dylematy, czy popełnia błedy….na błędach się uczymy 🙂

 • Jedna uwaga: według najnowszego schematu żywienia z 2014 roku zalecane jest rozszerzanie diety po 6 miesiącu życia dziecka. Zarówno karmionego piersią jak i mieszanką. Oczywiście z różnych względów lekarz może zalecić zupełnie indywidualny harmonogram rozszerzania diety.
  Te wytyczne, o których piszesz już od kilku lat nie obowiązują.

 • Po zakończeniu mogę napisać tylko – amen. Każde słowo to sama prawda 🙂

 • Dokładnie, każdy rodzic musi słuchać swojej intuicji i robić to co uważa za słuszne. Jedne dzieci wymagają np codziennych kąpieli inne nie. Teraz jak na to patrze to nie trzeba było przeżywać tyle rzeczy. Ale przy pierwszym dziecku każdy młody rodzic ma milion dylematów.